XLIII. ARABAKO DANTZARI EGUNA

Aurtengo Arabako Dantzari Eguna ekainaren 4an Arabako Argantzon herrian ospatuko da.

Adin guztietako 400 dantzari inguru parte hartuko dugu.

Egun horretako egitaraua:

  • 12:15 Kalejira
  • 12:30 – 14:00  Ekitaldia
  • 15:00 – 17:00 Bazkaria
  • 17:00 – 18:00 Dantzaldia Jare eta Adurtzako musikoekin batera
  • 18:00 – 20:30 Erromeria SUKARREKIN
  • 20:30 Arabako Dantzari Egunaren amaiera

Ekitaldia Arabako Dantzarien Biltzarrak antolatua dago eta Arabako Foru Aldundia,Vital Kutxa eta  Argantzoneko Udaletxearen babesarekin.

Argantzon hurbiltzera eta gurekin batera Euskal Herriko dantzekin gozatzera animatzen zaituztegu.

ARABAKO XXIX. AURRESKU ETA SUELTO TXAPELKETAK

Maiatzaren 1ean, San Prudentzio eta Estibalizko Andre Mariaren jaialdiak direla eta, Esatibalizen, “XXIX.DANTZA SUELTO TXAPELKETA” eta “XXIX. AURRESKU TXAPELKETA” ospatu egin ziren, Arabako Dantzarien Biltzarrak antolatuta eta Arabako Foru Aldundiaren babesarekin. Ekitaldi horretan Araba, Bizkaia eta Gipuzkoako dantzari desberdinek parte hartu zuten, honako hauek irabazleak izan zirelarik:

– 2022ko Aurresku txapelketa:

1º  GORKA GRANADO TERRONES(SOPELA)

2º BEÑAT OLANO DUQUE (GASTEIZ)

3º IDOIA RUIZ DE APODACA AUDICANA (GASTEIZ)

– 2022ko Dantza sueltoko txapelketa:

1º MAREN GALVEZ GARMENDIA/GORKA GRANADO TERRONES (LEZO-SOPELA)

2º LAURA BASTIDA GARATE/EKAIN UZKUDUN DORRONSORO (AZPEITIA)

3º ELAIA ELORZA EZAMA/GERMAN ARANBURU SARASUA (AZPEITIA)

– Janzkera onenaren saria:

MAREN GALVEZ GARMENDIA/GORKA GRANADO TERRONES (LEZO-SOPELA)

SAILKAPENA

ARABAKO XXIX. AURRESKU ETA SUELTO TXAPELKETAK 2022

Aurtengo edizioan dantzari hauek hartuko dute parte:

DANTZA SUELTO:

  • EKAIN UZKUDUN DORRONSORO (AZPEITIA)
  • LAURA BASTIDA GARATE (AZPEITIA)
  • MAREN GALVEZ GARMENDIA (LEZO)
  • GORKA GRANADO TERRONES (SOPELA)
  • ELAIA ELORZA EZAMA (AZPEITIA)
  • GERMAN ARANBURU SARASUA (AZPEITIA)
  • NORA AIZPURU SAÉNZ DE SAMANIEGO (AZPEITIA)
  • IKER ZABALA ETXEBERRIA (AZPEITIA)

AURRESKU:

  • IDOIA RUIZ DE APODACA AUDICANA (GASTEIZ)
  • BEÑAT OLANO DUQUE (GASTEIZ)
  • GARAZI FERNÁNDEZ GUTIÉRREZ DE ROZAS (SESTAO)
  • GORKA GRANADO TERRONES (SOPELA)
  • AINHOA SAEZ DE GORDOA FIDALGO  (GASTEIZ)     

EPAIMAHAIAK:

  • ESTÍBALIZ ASURMENDI
  • JUANJO LAUZURIKA
  • OSCAR BASTIDA
  • LUIS SANTIAGO GARAMENDI
  • LORENA DIEZ DE GUEREÑU

ARABAKO XXIX. AURRESKU ETA SUELTO TXAPELKETAK

Prudentzio Deunaren eta Estibalizko Andre Mariaren jaiak direla eta, datorren maiatzaren 1ean ARABAKO XXIX. SUELTO TXAPELKETA eta ARABAKO XXIX. AURRESKU TXAPELKETA ospatuko dira Estibalizen, Arabako Dantzarien Biltzarrak antolatuta, Arabako Foru Aldundiaren laguntzaz.

Izena emateko epea zabalik egongo da martxoaren 14tik apirilaren 14ra, biak barne.

AURRESKU TXAPELKETAN IZENA EMATEA

SUELTO TXAPELKETAN IZENA EMATEA

TXAPELKETAKO OINARRI NAGUSIAK

 

 

XXXII. ARABAKO ESKOLARTEKO EUSKAL DANTZA TOPAKETA

Datorren Apirilaren 9an Arabako Eskolarteko Euskal Dantza Topaketaren XXXII. edizioa ospatuko da.

Jaialdia Andre Maria Zuriaren plazan hasiko da 17:30tan eta eguraldi txarra egiteotan  saioa Aranalde kiroldegian (Andaluzia kalea, 27 01003 Vitoria-Gasteiz), burutuko da ordu berdinean.

5 eta 15 urte arteko 200 dantzari inguru parte hartuko dute.

Araba eta Bizkaia :

Adurtza D T (Gasteiz)                       Arantzabela Ikastola D T (Gasteiz)

Eguzkilore D T (Gasteiz)                 Oketa Alai D T (Zigoitia)

Haize D T (Dulantzi)                          Berriztasuna D T (Portugalete)

Jare D T (Gasteiz)

Goizeko 11:30 eta 13:30 bitartean, (G.E.Hegoalde Plaza 11:30 -Hebillak Plaza 12:10 -Dantzari Plaza 12:50), auzoko kaleetan zehar, Berriztasun, eta Adurtza Dantza taldeak dantzatzen arituko dira, eguraldi txarra egiteotan  saioa Hegoalde Gizarte Etxea polikiroldegian burutuko da 12:00etan.

Dantza topaketa hau Arabako Dantzarien Biltzarrak antolatua dago Vitoria-Gasteizko Udalaren babesarekin eta Vital Kutxa, Artepan  laguntzarekin batera.